http://www.mol.hu/hu/vallalati_ugyfeleknek/termekek/energetikai_termekek/pb_termekek/palackos_pb_gaz_termekek_fogyasztoi_arai/
De szerencsére 5650 Ft- körül is árulnak, Prímagáz, Totalgaz stb, bárhol veszed, a palack és a töltet mennyisége ugyanaz, csak az ár szór jelentősen, jelen pillanatban 5000 és 6000 Ft között bármilyen áron találkozhatsz vele.
Már autógázzal sem éri meg feltölteni a PB palackokat mert az autógáz adóját is úgy felemelték hogy úgy már ugyanannyiba, hanem többe kerül a töltés mint hivatalos helyen a csere. Régebben direkt azért volt olcsóbb az autógáz hogy a nép ne PB palackból tankolja az autóját sok sok balesetet okozva ezzel. Ehelyett fordítva volt a dolog, a PB gázpalackokat töltötték autógázzal de az még mindig "biztonságosabb" volt mint autót PB gázzal tölteni házilag. De ez mára visszaszorul hogy az autógáz jövedéki adója jelentősen megemelkedik, mostmár megint fordítva lesz, PB gázzal háztartási gázpalackból fogják tankolni az LPG gázos autókat. Illetve mostmár jelentősen vissza fog szorulni az autógázos PB palack töltés mert nem méri meg, mostmár csak azoknak "éri meg" akiknek pl nincs elég pénzük a teljesen teli palackot megvenni így inkább csak keveset rak bele.. De azt hogy nekem csak félig teli palackra futja azt hivatalos cseretelepen nem tudom megoldani csak autógáz kúton. Így inkább odamegy az üres palackjával az autógáz kútra hogy pl kétezerért tegyenek bele gázt. Nem teli, csak épp annyit amit mondjuk kétezer forintból futja. Aztán utánna otthon egy kicsit mégis csak tud főzni.
Pébégázt több forgalmazó is árul Magyarországon. Az alumínium palackos PB-gáz piac egyik sajátossága, hogy a palack tulajdonosa a fogyasztó. A fogyasztó csere útján juthat új (PB-gázzal töltött) palackhoz. A fogyasztó bárhol becserélheti az üres palackját, még akkor is, ha a palackban eredetileg más szolgáltató által töltött gáz volt, illetve akkor is, ha a palackon más szolgáltató neve és megjelölése szerepel. Vagyis a palackok a szolgáltatók között cirkulálnak. A szolgáltatónak kötelessége akkor is feltölteni, bevizsgálni stb a palackot hogyha az nem az Ő cégéhez tartozna eredetileg. Itt van alább egy jó példa, Toltalgaz szeleppel szerelt Prímagázos gázpalack:
Egy gázpalack űrtartalma 25,4 liter, ez 11,5 kg-os töltősúlynak felel meg a háztartási gázpalackoknál.
Lásd képeket:
PB palack űrtartalma 25,4 liter |
A gázpalackokat a szolgáltató 10 évenként köteles felülvizsgálni. Időszakos vizsgálat során külső-belső szerkezeti vizsgálatot, szilárdsági nyomáspróbát is végeznek a palackon, illetve szelepcserét is. A feltöltött gázpalackot vízbe is merítik zárt szeleppel, majd feltekert vakanyával nyitott szeleppel is hogy szivárog-e.
Persze köztes állásban nem tesztelnek, pedig olyan esettel már személyesen találkoztam mikor a gázszelep félig nyitott állásában eresztette a gázt, de az egy külön post:
http://mithogyanbiztosanne.blogspot.hu/2011/12/lyukas-pb-gazpalack-vigyazz-ha-defektes.html
De sajnos egyre több a szivárgó gázpalack:
http://mithogyanbiztosanne.blogspot.hu/2013/06/szivarognak-pb-gazpalackok.html
A nyomáspróba 25 bar nyomással történik:
Egy gázpalackban a nyomás a hőmérséklet függvényében változik. Egy háztartási 11,5 kg-os teli gázpalackban mínusz 15 fokon csak 1,5 bar körüli a nyomás, 40 fokos hőmérsékleten is csak 14,5 bar nyomás jön létre. 70 celsiusfokon viszont 26 bar nyomás jön létre a gázpalackban.
Ezért is kell nyomáscsökkentőt használni a gázpalackhoz. Mert amíg a gáztűzhely fix 30mbar-os (0,30 bar) nyomáson üzemel addig a palackban széles tartományok között változik a nyomás, a nyomáscsökkentő (reduktor) pedig a kimeneti nyomást fix értéken tartja. ( GYIK: Igen, a nyomáscsökkentő fejjel lefelé is működik.)
Nyomáscsökkentő PB palackhoz |
Sőt tűző napon hivatalos cseretelepen nyári kánikulában is történt már palack kihasadás. Azért "hasadást" írok mert ilyenkor ha nincs gyújtóforrás akkor nem is keletkezik tűz. Palack felhasad vagy szanaszét repül de tűz nem keletkezik ha a kiszabaduló gáz nem kap szikrát. Tehát pl szabadtéren az udvaron ha nincs gyújtóforrás akkor felhasad, gáz elpárolog aztán jóesetben ennyi. De ha pl működő gáztűzhely mellett, vagy zárt térben ahol égő kályha,akármi található akkor begyújtja a kiszabadult gázt és akkor keletkezik a jó nagy robbanás.
Mint láthatjuk a gázpalack halála a magas hőmérséklet, ezért sem szabad a padlástérben tárolni ahol nyári kánikulában könnyedén 50-60 fok fölé is szökhet a hőmérséklet. Továbbá háztűz esetén a tűzoltók sem a padláson keresgélnek heverésző időzített bombák után, nomeg a padláson a gömbvillámok is gyakrabban járnak mint a földszinten.
Tetőtérben tilos a gázpalack tárolása, használata meg végképp tilos |
28/2011. (IX.6.) BM rendelet
Országos Tűzvédelmi Szabályzat
592. §
(5) Propán-bután gázpalack nem alkalmazható, nem tárolható olyan helyiségben vagy - a kétszintes lakásokat tartalmazó egyemeletes lakóépületek kivételével - földszintesnél magasabb építményben, ahol az esetleges gázrobbanás a tartószerkezet összeomlását idézheti elő.
Tehát panelházba még bevinni is tilos a gázpalackot.
Nemcsak magas házakba, hanem a talajszintnél alacsonyabban fekvő helyiségekben PB gázpalackot tárolni és üzemeltetni tilos, és különösen veszélyes mert a PB gáz a levegőnél nehezebb és így a legkisebb szivárgás esetén is felhalmozódhat a gáz robbanásveszélyt okozva ezzel. A mélyedésekben úgy "megülhet" a PB gáz hogy szellőztetéssel is alig távolítható el. A földgáz viszont könnyebb a levegőnél, ezért földgázüzemű kazán lehet a pincében, de PB gázpalackot még csak tárolni is tilos.
Pince, alagsor, hidroforakna, liftakna és bárhol a talajszintnél mélyebben nem tárolhatunk PB palackot |
De még nyári kánikula meg padlástér sem kell ahhoz hogy egy gázpalack kihasadjon. Épp elég ha túl van töltve mert akkor az amúgy biztonságos szobahőmérsékleten is felhasadhat.
Nem egy baleset sőt halál volt abból hogy autógázzal túltöltötték a palackot, sőt sok robbanás után már senki nem mondja meg hogy melyik palack miért hasadt ki. Túltöltés, anyagfáradás, sérülés bármi okozhat ugye felhasadást.
2005-ben a kunadacsi fatelepen 3 embert halt meg mert kihasadtak a gázpalackok és belobbant a gáz. A palackokat a telep tulajdonosa autógázkúton illegálisan töltötte fel a téli hidegben. A palackokat túltöltötte hogy ne kelljen olyan gyakran cserélni őket. A hidegben feltöltött palackokat bevitték a meleg műhelybe. A melegtől táguló gáz nyomását nem bírta ki a palack ezért felhasadt majd a kiszökő gázt begyújtotta a fűrészporos kályha amivel fűtöttek a fatelepen. 3 ember meghalt, többen súlyos sérüléseket, maradandó fogyatékosságot szenvedtek.
3-an haltak meg az autógázzal túltöltött PB palackok miatt |
Bővebben itt:
http://www.baon.hu/bacs-kiskun/kek-hirek-bulvar/eliteltek-a-raklapgyarost-harman-haltak-meg-a-fatelepen-422775
Ezért nem szabad illegálisan palackot tölteni illetve vásárolni. 11,5 kg-nál több gázt nem szabad egy ilyen palackba tölteni. A hivatalos cseretelepeken is fordultak már elő hamisított palackok, még a biztonsági zárófóliát is képesek hamisítani egyesek:
A gázpalackok szelepén lévő sorszámozott fólia is lehet hamisítvány |
Minden palackon van egy TARA érték, ez az önsúlya. Ez az életciklus alapján többször is változhat hisz kopik, koszolódik a palack, szelepet cserélnek stb. Egy külön általában fehér matricán is rá szokták matricázni az értéket. A fehér matrica a legfrissebb érték. Ez a palack önsúlya természetesen üresen.
A gázpalack oldalán lévő címke szerint 6,8 kg a palack önsúlya |
A palackokba 11 vagy 11,5 kg gázt töltenek. Többet semmiképpen sem mert könnyen kihasadhat.
Töltet: 11,5kg, önsúly 6,8 tehát összesen 18,3 kg a teli gázpalack súlya optimális esetben |
Ha az így kapott eredmény magasabb mint 11,5 kg akkor a palack túl van töltve és veszélyes.
Ha az eredmény kicsivel 11,5kg alatt van akkor az jó, de ha jóval kissebb akkor át vagyunk vágva, kevesebb gáz van benne mint amennyiért fizettünk.
De a gázpalackokon sok egyéb fontos és elhanyagolható adat is fel van tüntetve. Gyári sorozatszám, tulajdonos pl elhanyagolható fontosságú, illetve az utóbbi már lehet rég nem is létezik.
Tulajdonos jelölése: Országos Kőolaj és Gázipari Tröszt által forgalmazott pébégáz (a MOL elődje volt 1991-ig) |
Tulajdonos megnevezése: Ásványolaj Forgalmi vállalat |
Ez azért fontos mert 10 évenként kell felülvizsgálni a palackokat. A felülvizsgálat időpontjai a külső körgyűrűbe vannak beütve, az alsó képen is látszik hogy a palackot 1966.11.09.-én gyártották, utánna rá pont tíz évvel 1976.10.22.-én felülvizsgálták majd így tovább 10 éves cikluson belül: 1981.03.19, 1988.07.27, 1993.07.23, 1998.04.20, 2008.12.18
A fenti képen látható PB gázpalack 47 éves. A jelenlegi szabályok alapján 50 évig használható egy alumínium gázpalack, de jelenleg zajlik egy módosítás hogyha megfelel a felülvizsgálaton akkor tovább is használható legyen mint 50 év.
A palackok szelepeit viszont 10 évente cserélni kell, nem mindegyik szelepre de van amelyikre rászokták írni a csere évszámát:
A PB palack jóval idősebb, mint az 1998-as gyártású szelepe |
Felülvizsgálati dátum, ilyenkor a szelepet mindenféleképp ki kell cserélni |
A gázpalack ALMg1 SI1 alumínium ötvözetből készül, a szelep viszont rézből. Az alumínium és réz között valóban elektrolitikus korrózió lehetséges, de minden cég használ valamilyen tömítőanyagot (régen kenderkócot, jelenleg tömitőpasztát), ami ezt a folyamatot gátolja. Mert ugye réz és alumínium elektromos vezetéket is tilos összekötni mert a két különböző potenciájú fém kikezdi egymást.
A gázpalack szelepét is a sok vadorzó megtépi, rángatja, ütögeti, nomeg locsolgatja a szappanos víztől kezdve kitudja milyen vegyületekkel így 10 évenként igencsak esedékes a csere. Remélhetőleg meg is teszik.
Ha gázpalackot tárolunk, használunk, a nyakánál a szelep és a palacktest között is végezzük el a szivárgásvizsgálatot. Nem kizárt hogy ereszt.
A rézből készült szelep korróziója |
Épp ezért a gondos háziasszonyok se próbálják meg kromofággal vagy sósavval tisztítani koszos gázpalackjaikat. A Totalgaz cég pl külön díszítő "gázpalack szoknyát" is ad akcióban ingyen a palackokhoz, mely műanyag zsákszerűséget csak rá kell húzni a gázpalackra:
Gázpalack szoknya |
Gázpalack 3 piros csíkkal |
Duplacsíkos gázpalack |
Egy piros csíkos gázpalack |
Természetesen minnél vastagabb annál biztonságosabb mert sokkal magasabb a kihasadási nyomása az 1 csíkosnak mint mondjuk a 3 csíkosnak. Lakástűznél lehet értékes perceket nyerhetünk robbanás előtt az egycsíkossal mint mondjuk egy kétcsíkos palackkal.
Lásd a képeket:
Egyetlen piros csík van a palackon, de ennél vastagabbal még nem is találkoztam, 3,3mm a falvastagsága |
Ez is egycsíkos palack, a legtöbb ilyen 3 mm-es falvastagsággal rendelkezik, akkor is ha nincs ráírva |
Így néz ki a szabálytalanul többször újrafelhasznált és végképp elhasználódott tömítés |
Alul az új, fent a használt tömítés, ezt minden egyes megbontás után cseréljük újra |
Necsak a tömlőt, nyomáscsökkentőt vizsgáljuk szivárgásra hanem a palack és a szelep becsavarási pontját is! A szelep és a szeleptekerő közötti is vizsgáljuk spray-vel vagy szappanos vízzel, sőt a palackszelepen a kis lyukakat, membránokat is nézzük meg nem-e ereszt.
Hihetetlen de ereszthet, méghozzá olyannyira gyakori lehet ez a jelenség hogy a hivatalos háztartási gázpalack használati útmutatóba bele is vették mi a teendő ha szivárog pl a palack a szelepénél. Hát azt írja hogy vigyük ki az udvarra és szakaszosan engedjük le a gázt.
Az alábbi videók csak azt mutatják hogy mit hogyan biztosan ne szivárgás-ellenőrzés témában:
És a palack ellenőrzése szülinapi gyertyával:
A gázpalack biztonságos |
Tehát ha PB gázpalackot használunk akkor:
- csak olyan helyről vásároljunk ahol hivatalosan, ép zárófóliával árulják a palackokat
- pincébe, sokemeletes házba, padlásra ne vigyük
- lehetőleg szobahőmérsékleten tároljuk
- szivárgásra mindig ellenőrizzük minden egyes csatlakozási pontot, a palack szelepét, nyakát mindent
Nem mondják a kékfényben de jó ha odafigyelsz az alábbiakra:
- kirághatja a tömlőt a gázkészülék és a palack között az egér.., vagy csak elöregszik és magától elkezd szivárogni, fokozottan figyelni kell a tömlőre, 3 évenként meg cserélni szükséges akkor is ha látszólag nincs baja
- Maga a palack is lehet hibás és lyukas, a szelep is lehet olyan hogy bizonyos állásnál szivároghat, erre is figyeljünk, illetve mindig zárjuk el a palackot ha nem használjuk a készüléket
- a nyomáscsökkentő sem örök életű, azt 20 évenként biztosan ki kell cserélni ha nem akarunk bajt. Mert ha meghibásodik a nyomáscsökkentő akkor a 0,30 bar helyett akár 15 bar nyomást is kaphat a készülékünk (gáztűzhely, konvektor stb). Azonkívül hogy ez tönkreteheti a gázkészüléket még a tűzhelyből felcsapó méteres lángok sem túl hasznosak. Vezetékes földgázosok se lélegezzenek fel, a házuk előtt található nyomáscsökkentő ha meghibásodik akkor az első gyanús jel hogy szétrobban a gázóra... :-)
A prímagázos "Fogyasztói használati útmutató" Pb gázpalackhoz című ismertetőt innen töltheted le:
www.primagaz.hu/binary/105.pdf
Itt pedig megnézhetitek ahogy a gázpalackok robbanását mutatták be a szegedi tűzoltók:
Robbanásmentes további szép napot!
Sajnalatos modon, nehany esetben elszamolas esete forgott fenn:
VálaszTörlés1) “…amíg a gáztűzhely fix 30mbar-os (0,30 bar) nyomáson üzemel addig a palackban széles tartományok között változik a nyomás,…”
30 mbar = 0,03 bar.
2) “A PB-gáz térfogata viszont hő hatására hirtelen növekszik meg: 1 Co hőmérséklet-emelkedés 7 bar nyomásemelkedést jelent. Tehát egy lakástűz esetén ahol a hőmérséklet a 800 fokot is elérheti hát gyorsan frissen kihasad a gázpalack majd felrobban a helyiség.”
Tokeletes gazok altalanos gaztorvenyevel szamolva 0,75 bar/C lesz az csak.
Lehet “elősszőr” ellenorizni kellene a szamitasokat, csak “utánna” feltolteni a honlapra, hogy “minnél” kevesebb hiba maradjon.
Hozzászólás a 2.)ponthoz
TörlésAz 7bar/1oC nyomásemelkedés abban az esetben igaz, ha nincs gázfázis, vagyis folyadékkal teljesen tele van a palack.
Ezért töltik a palackokat/tartályokat csak 85%-ig.
Így van hely a folyadék tágulásnak.
A számítások ellenőrzését rábíztam a kommentelőkre! :-)
VálaszTörlésKöszönöm a kiegészítést!
Nincs mit.
TörlésEz az 1 celsius/7 bat a langlovagok.hu-n is szerepel.
VálaszTörléshttp://www.langlovagok.hu/tuzor/22_gazkeszulekek-otthon
A gyufával kereste ho lszivárog és megtalálta módszer tényleg nem nyerő volt már belőle sok halálos baleset, megn me hlaálos, de épület rombadöntéssel járó is. Szárnyak nélkül repülés meg ajtóstól házból kirepülés is (tokostul vitte ki az ajtót, de ez mentette meg az életét).
Témába vágó videó:
VálaszTörléshttp://www.youtube.com/watch?v=T4-GesAl3ng
A csutkára töltött palack robbanása nem semmi, hatalmasat szólt. :) Az viszont meglepő, hogy a majdnem kiürült és a teljesen teletöltött palack a tűzben kb. ugyanaddig bírta.
Köszi, be is raktam a postba! :-)
TörlésMivel egyik palack sem volt előmlegítve, a bennük levő hideg gáz mennyisége befolyásolta és egyenlítette ki a felrobbanáshoz szükséges hevítési időt. Magyarul a kevesebb gáz hamarabb felmelegedett, de volt helye a palackban tágulni (kb. 1p:10m), míg a nagyobb mennyiségű gáz később érte el a kritikus hőfokot (kb. 1p:10m), de akkor már nem volt lehetősége hova tágulni és azonnal robbant.
TörlésNéhány apróságban javítanám a cikk íróját.Valójában 40 év után selejtezni kellene a palackokat,de mivel csereszabatosak minden töltőnél,így senki nem akar új palack gyártására pénzt költeni. Az 1966 -os dátum a nyomáspróba érvényességi idelyét jelöli.Annó még 5 évente kellett elvégezni,tehát 1961-ben készült. A csíkok valóban a falvastagságot jelölik,de ezen kívül az ötvözetet is.A 2-3 csíkosak az erősebb ötvözetből készültek,ezért is könnyebb.Az egycsíkos mind régebbi 40 évnél.
VálaszTörlésKöszönöm a javítást!
TörlésAkkor ha a vékonyabb új ötvözet akkor mégis melyik az erősebb? Melyik bír nagyobb nyomást?
Örülök ennek a tájékoztatónak. Semmit nem tudtam ezekről a dolgokról.
VálaszTörlésJól látom, hogy az első palack már kb 10 báron felrobbant? Nem 25 báron nyomáspróbázzák?
VálaszTörlés"A tömítést minden egyes palackcserekor ki kell cserélni. Pentánálló gumi tömítést ... használhatunk csak" Helyesbítek: pentánálló műanyag tömítést használ és forgalmaz minden magyar PB szolgáltató már 20 éve, gyártója jelenleg a Kobaplast Kft.
VálaszTörlésHasznos kis összefoglaló, köszi. Engem viszont az is érdekelne még, hogy mekkora palackok vannak ma fogalomban, és mit kezdjek a "túrista" asszem ~2kg-os cuki pici alu palackokkal. Pár éve örököltem egyet, ami a méhben végezte, de most további 5db is előkerült.
VálaszTörlésJók ezek még valamire? El lehet adni?
Mivelhogy a vizsgájuk lejárt így elvileg jobban jársz ha megszabadulsz tőlük. Házi készítésű kompresszorhoz stb esetleg még jók lehetnek a palackok, de a legjobb hogyha potom pénzért felrakod a vaterára, jófogásra és házhoz fognak érte jönni.
TörlésKamionosok, barkácsolók meg bátor emberek tudnak vele mit kezdeni. :-)
Ezt a megjegyzést eltávolította a szerző.
VálaszTörlésmitol jegesedik be a nyomascsokkento mikor fozok, olyan mintha bezuzmarasodott volna es jeghideg ,megneztem mindenutt es nem eszleltem sehol szivargast merjeme igy hasznalni vagy vigyem vissza a benzinkutnal toltettem meg 15 kgra
VálaszTörlésEz a nyomáscsökkenéssel ill. a folyékony gáz légneművé válásával (párolgás) együtt jár. Normális hogy lehűl, hideg lesz.
TörlésTisztelt Kommentelők!
VálaszTörlésNagyon hiányolom és választ szeretnék arra a kérdésre, hogy kinek a kötelessége (ki és hol írja elő) a palackok tisztítását. Förtelem amilyen mocskosan forgalmazzák!! forgalmazzá
Tudtommal senki kötelessége és nincs is előírva. Mindenesetre elég undorító a 30 évvel ezelőtti disznótor maradványai is látszódnak rajta.
TörlésÜdvözletem! Engemet az érdekelne,hogy normális-e ha az új gázpalack használat közben remeg és berreg?
VálaszTörlésA gázpalack nem tud ilyet csinálni csak a nyomáscsökkentő.
TörlésAnnál is általában akkor szokott ilyet csinálni ha régi elavult a nyomáscsökkentő vagy túl van terhelve. Érdemes kicserélni amíg meg nem hibásodik.
Üdvözleten! Én nem igazán tudtam leolvasni a 11-kg-os gázpalackjaimról az utolsó hitelesítésüket. Engem az érdekelne hogy több teli (mág a zárófólia is rajtuk!) gázpalackom van, még 2012 körül vásároltam. Ellenőrizgetem őket, de érdekelne az anyagkifáradás mennyi idő alatt "eszi meg őket" így tele. Bár már szivesebben cserélném újabbakra őket, csak nem sikerült elhasználni őket, de tartaléknak úgyis vennék megint. Köszönöm a választ.
VálaszTörlésNem fárad ki az alu, sőt nem is eszi meg semmi.
TörlésTehát a vésztartaléknak elrakott palackokat nem szükséges cserélgetni időnként. Töltöttségüket megőrzik!
Maga a gáz nem eszi meg, de pl vörösiszap katasztrófában amik megáztak azokat cserélni kell mert az megmarja a palackot is.
Tehát ha normális helyen tárolod akkor semmi gond nem lesz velük 40 év múlva sem.
Engem az érdekelne, hogy miért robbant fel a 2kg gázzal töltött palack már közel 10 bár-os nyomásnál. Ha a palack próbanyomása 25 bár akkor ennek nem szabad lett volna bekövetkezni.
VálaszTörlés60bar felett robbant fel...
TörlésMivel egyik palack sem volt előmlegítve, a bennük levő hideg gáz mennyisége befolyásolta és egyenlítette ki a felrobbanáshoz szükséges hevítési időt. Magyarul a kevesebb gáz hamarabb felmelegedett, de volt helye a palackban tágulni (kb. 1p:10m), míg a nagyobb mennyiségű gáz később érte el a kritikus hőfokot (kb. 1p:10m), de akkor már nem volt lehetősége hova tágulni és azonnal robbant.
TörlésPalackot cseréltem az OMV benzinkúton, amit szieszta kályhában használok. A benne lévő működött, de amikor kifogyott belőle a gáz és kicseréltem az újra, be sem tudtam gyújtani, csak az őrláng égett. A benzinkúton nem cserélték ki, mondván előírás, hogy vegyek egy újat, azt fizessem ki, majd jegyzőkönyvet vesznek fel. A reklamált palackot visszaszállítják és bevizsgálás után, ha jogosnak találják, akkor majd valamikor visszautalják az árát. Ez röhejes. Én eddig a kályhában (aminek semmi baja) probléma nélkül használtam ilyen 11,5 kg-os PB palackot.
VálaszTörlésMi lehet a baj a palackkal és hol tudom orvosolni a problémát?
Ezt a megjegyzést eltávolította a szerző.
TörlésA kérdésben a válasz, visszaviszi, jegyzökönyv, elbirálás, ha jogos akkor visszafizetés. Ez mindennel igy müködik, használati cikkek stb.....
TörlésOK. Bevizsgálás eredménye semmi baja a palacknak. Mondják Ők, amit én nem tudok ellenőrizni. Ezek után nekem kell a bevizsgálás költségét megfizetni. Röhejes. Egy másik pb forgalmazó végül kicserélte és az tökéletesen működött. Tapasztalata szerint még nem tud olyanról, hogy a fogyasztónak adtak volna igazat. Jó, hogy nem küldtem vissza, mert sok-sok ezer forintomba került volna.
TörlésA bevizsgálás díját nem terhelik a fogyasztóra. Ha nem hiányzik jelentős mennyiségű gáz a " nem működő" palackból, a töltet árát akkor is visszaadják , ha a vizsgálatnál nem találnak hibát.
TörlésÜdvözlöm, köszi a hasznos infókat.
VálaszTörlésAz önsúllyal kapcsolatban kérdeznék: miért lényeges palackvásárláskor, hogy az önsúly minél nagyobb legyen, tehát pl. 6,9? Ezek mitől jobbak, mint pl, azok, amik csak 5-6-osak?
Köszönöm,
JB
Vastagabbak, kevésbé kopottak, tehát biztonságosabbak..
Törlésa nyomáscsökkentőn az a pici lyuk mire szolgál?
VálaszTörlésA nyomáscsökkentőnek két része van. Alul van maga a gáztér, felül a nyomás-kiegyenlítés, a két részt egy membrán választja el egymástól. Ha kinyitod a palackot, a reduktorba és a gázcsőbe beáramlik a gáz. Éléri az adott nyomást, a membrán felnyomódik, ezáltal a tűszelep, ami a gázt engedi, lezár. Tehát több gáz nem jut a rendszerbe, a nyomás fix marad. Ha a gázt kinyitottad a palackon a membrán felnyomódik ahogy már mondtam, viszont a felső részből levegőt szorít ki. Ez távozik a pici lukon sőt, ennek muszáj távoznia: ha a pici lukat befogod, leragasztod, eldugul stb akkor a palack kinyitásakor a felső részből a levegő nem tud távozni, a felső részben levegő-túlnyomás lép fel és a membrán nem megy fel. Ha a membrán nem megy fel, a tűszelep sem zár le, tehát nem az előírt 30 mbar, hanem sokkal nagyobb nyomás alakul ki a rendszerben = nem működik a reduktor.
TörlésTehát a reduktor normális mukodesehez szükséges az a picike luk. :)
Gáz ott nem távozik, csak levegő. Azonban ennek a távozó levegőnek lehet gázszaga: a szagosító anyag áteszi magát (nyomokban) a membránon az idő folyamán, az emberi orr pedig baromi érzékeny rá. Mikor kinyitod palackot és a pici lukon a levegő kiszisszen (ahogy a membrán felmegy) gázszagot érezhetsz. De ez nem propán-bután gáz, csak levegő. :)
Üdv! A pb palackról az autó LPG tartályba történő átfejtés veszélyeiről esetleg lehet többet tudni? Az embernek mondjuk van egy szikramentes motorral hajtott szivattyúja, szabadtéren végzi, nyilván a csatlakozók szivárgását ellenőrzi stb. Köszönöm a választ!
VálaszTörlésA 11 és a 23 kg-os palackba is ugyan az a nyomáscsökkentő kell?
VálaszTörlésIgen.
TörlésUgyanaz van benne
TörlésHasználat után nem tudom elzárni a szelepet mi a tehendő?
VálaszTörlés